Nytt ersättningssystem gällande ensamkommande
14 mars, 2017
Den 9 mars 2017 fattades beslut om nytt ersättningssystem gällande mottagandet av ensamkommande barn och unga. Ändringarna träder i kraft den 1 juli 2017.
Här kan du läsa mer.
Etiketter
Senaste nyheterna
Studiedagarna 2023
6 March, 2023Alla medlemmar och andra intresserade hälsas välkomna till föreningens studiedagar i Skellefteå, den 30 augusti – 1 september. Öppna upp nyheten för tillgång till länk med inbjudan och anmälan: https://www.trippus.net/FSÖ2023-start
Läs mer
Studiedagarna 2022
30 August, 2022Studiedagarna 2022 genomfördes i Helsingborg 24-26 augusti. Styrelsen vill tacka all deltagare, föreläsare och utställare för tre mycket givande dagar. Nästa års studiedagar kommer att genomföras i Skellefteå 30 augusti – 1 september 2023.
Läs mer
Studiedagarna 2022
13 May, 2022Alla medlemmar och andra intresserade hälsas välkomna till föreningens studiedagar i Helsingborg, den 24 – 26 augusti. Öppna upp nyheten för tillgång till länk med inbjudan och anmälan: www.delegia.com/fso2022
Läs mer
Studiedagarna 2022
6 May, 2022Årets studiedagar kommer att äga rum i Helsingborg den 24-26 augusti. Arbetet med de sista justeringarna i programmet pågår och vi räknar med att gå ut med inbjudan nästa vecka.
Läs mer
Årsavgift 2022
7 March, 2022Det är dags att betala årsavgiften som för 2022 är 500 kronor per person och år. Årsavgiften betalas senast den 31 mars i enlighet med föreningens stadgar. För betalning av årsavgiften 2022 behöver ni meddela Bredablick förvaltning, (info@bblick.se) vilka medlemmar som ska vara aktiva för år 2022 samt deras mailadresser. Detta för att undvika felaktig avisering. Meddela även på vilket sätt ni vill faktureras. Bredablick har möjlighet att skicka e-faktura, faktura via mail eller postadress. Adressändringar ska anmälas till (info@bblick.se). Årsavgiften är personlig och föreningens styrka och trovärdighet ökar med antalet personer och därigenom kommuner som vill ingå i föreningen. Detta är av stor vikt nu, inte minst mot bakgrund av behovet av en översyn av överförmyndarområdet. Det är styrelsens förhoppning att alla kommuner ser årsavgiften som en angelägen investering och låter alla tjänstemän och förtroendevalda i överförmyndarverksamheten vara en del av föreningen.
Läs mer